מהו תיאטרון פלייבק? 

 

 

תיאטרון פלייבק הוא סוג מקורי של תיאטרון סיפורי חיים ואימפרוביזציה. השם במרכז את הספור האישי והיצירה הספונטאנית כגורם בונה ומעשיר את הפרט ואת החברה. התהליך מבוסס על שיתוף פעולה ייחודי בין הקהל לבין השחקנים. על הבמה שחקנים אחדים מנחה ומוסיקאי. המנחה פותחת ומסבירה את הקונספט של המופע ומזמינה אנשים מהקהל לספר סיפור (בכנסים וארגונים יש התמקדות על נושא או על המטרה של ההתכנסות). השחקנים 'מחזירים' (play-back) מיד את הסיפור בטכניקות שונות של אלתור - תוך הרחבה יצירתית ומציגים נקודות מבט שונות, תכנים ורגשות, שקלטו מתוך המסופר. המוזיקאי מלווה את ההתרחשות התיאטרלית ומביא גוון נוסף לסיפור. המופע כולו מבוסס על ארבעה-חמישה סיפורים, המסופרים במהלך המופע ויוצרים רצף של רגעי הומור ודרמה על הבמה. הכלי הינו כלי גמיש ויצירתי, שניתן ליישום לצרכים ומטרות שונות במגזר הארגוני עסקי והן באירועים פרטיים. מופע יכול לתת מענה לנושאים שונים - אם כתוספת גיוון ועומק לסדנאות פיתוח והדרכה בארגונים ואם למטרות בידור וגיבוש.

 

 

המקורות: ג'ונתן פוקס ואשתו ג'ו סאלס הגו את הרעיון והקימו את הלהקה הראשונה ב1975 בצפון מדינת ניו יורק. הלהקה היוותה חלק מתנועות התיאטרון הניסיוניות של שנות ה-70, שחיפשו דרכים חדשות לגעת בקהל ולקרב את התיאטרון למציאות היומיומית. פוקס הושפע ממסורת הסיפור שבעל-פה ועקרונות הפסיכודרמה של מורנו. תיאטרון פלייבק פועל בתוך מסגרת 'טקסית' ושיטה מובנית, בה כל סיפור – שגרתי או מיוחד, מצחיק או דרמטי - יכול לבוא לידי ביטוי ולקבל צורה תיאטרלית. במסגרת זו נוצר גם קשר מיוחד בין המשתתפים, העדים למגוון החוויות האנושיות על השונה, המשותף והאוניברסלי.

 

 

 "תיאטרון פלייבק, אומר ג'ונתן פוקס, הוא כלי עתיק – מודרני, המציע אפשרות של דיאלוג בעל כוח של טרנספורמציה אמיתית. בהופעות, בהן ניתן ביטוי נאות ואמיץ לספורים משמעותיים של חיינו - וזאת בטרם נעסוק בחיפוש אחר פתרונות - אנו עשויים לחוות את הידע הטמון בספורים עצמם ולגעת אחד בשני באופן עמוק ומעורר השראה".

 

IPTN - ארגון תיאטרון פלייבק בין לאומי  

תיאטרון פלייבק נפוץ כיום ברחבי העולם  וגם בישראל ופועל בהקשרים אומנותיים, חברתיים וטיפוליים, בחללים שונים ולקהלי יעד מגוונים. בשנים האחרונות התפתחו גם אפליקציות לעבודה במגזר הארגוני והעסקי, כמו גם לגישור בין-תרבותי וכלי לקידום תהליכי פיוס ושינוי חברתי. ארגון תיאטרון פלייבק הבין לאומי IPTN נוסד ב-1982, נשיאת הארגון בשנים 2007-2011 הייתה אביבה אפל מחלוצות תיאטרון פלייבק בישראל, מיסדת ומנהלת 'תיאטרון פלייבק - משחק מהחיים' מ 1991.

 

תיאטרון פלייבק - משחק מהחיים

טלפון: 077-3331151

שלח

פנייתכם התקבלה,

נחזור אליכם בהקדם,

תודה!

דוא"ל:

שדה חובה

שם:

שדה חובה

כתוב הודעה:

'משחק מהחיים' תיאטרון פלייבק הראשון בישראל מאז 1991, בניהולה של אביבה אפל וצוות השחקנים המקורי ואחרים, שהצטרפו במהלך השנים!

 

למידע והזמנת מופעים וסדנאות 077-3331151 / 054-4287449